Városlista
2025. május 18, vasárnap - Erik, Alexandra

Hírek

2025. Május 17. 19:00, szombat | Életmód
Forrás: Hello Vidék

A fenyőrügyből sok csodaszer készíthető

A fenyőrügyből sok csodaszer készíthető

Vigyázat, a tiszafa és a tuja nem fenyő!

Egyre többen adják fejüket gyűjtögetésre. Erdőkön, mezőkön rengetegen szednek medvehagymát, akácot, bodzát, viszont kevesen tudják, hogy a fenyőrügy is igazi csodaszer lehet a kamránkban. A tavaszi, zsenge hajtásokból és rügyekből készített szirup magas vitamintartalma miatt immunerősítő, elkészítése pedig igen egyszerű. De mire érdemes még figyelni, hogy ne érjen minket mérgezés? Hogyan készül a tökéletes fenyőrügy szirup? Ennek jártunk most utána.

Gyógyászati célra több féle fenyő is felhasználható, mint például a jegenyefenyő, a vörösfenyő, a törpefenyő, az ezüstfenyő és a lucfenyő. Ez utóbbinak rendkívül erős gyógyító hatása van, mivel sok terpentint tartalmaz, ami a legerősebb természetes oldószer: minden lerakódást felold a légutakban.

Sokan használják a fenyőrügyből készített szirupot megfázás esetén, mivel ez egyrészt természetes anyag, másrészt pedig gyorsan kikúrálható vele sokféle légúti megbetegedés. A fenyőrügyben lévő anyagok nyákoldó hatásúak, így nem véletlen, hogy első sorban szirupot készítenek belőle, ami rendkívül jól alkalmazható természetes köptetőként és biztos gyógyírt jelent a megfázásra és a köhögésre, de a listának itt még koránt sincs vége: hiszen gyógyítja a megfázást, köhögést, torokfájást, más légúti problémákat és a hörghurutot. Oldata enyhíti a reumás betegek panaszait. Illóolaja fertőtlenítő, nyákoldó, köptető, erősítő, élénkítő és gyulladáscsökkentő. Fogyasztása általános erősítőszerként is hatásos.

Mielőtt rohannánk begyűjteni a friss hajtásokat ezt tudnunk kell:friss fenyőrügyet jellemzően április elejétől május végéig érdemes szüretelni. Fontos továbbá azt is megjegyezni, hogy nem minden tűlevelű növény fenyő. Míg számos örökzödnek vannak hasznos tulajdonságai, addig akadnak köztük mérgező fajták is, ilyen például a tiszafa.

A lucfenyő és az erdei fenyő, a jegenyefenyő, a vörösfenyő, az ezüstfenyő hajtásait azonban biztonsággal fogyaszthatóak.

Rengeteg módon felhasználható
A fenyőtűnek magas a C-vitamin tartalma. Ezt a régi időkben is jól tudták, ezért szárítva elraktározták, hogy egész évben legyen belőle. Kiváló túlélési táplálék.

Így készíts fenyőteát!
A fenyőtűnek magas a C-vitamin tartalma. Ezt a régi időkben is jól tudták, ezért szárítva elraktározták, hogy egész évben legyen belőle. Kiváló túlélési táplálék. Az egyik legegyszerűbb felhasználási módja a fenyőtűleveleknek a teakészítés. Öntsünk forró vizet az enyhén zúzott levelekre, majd ízesítsük egy kevés citrommal és mézzel. Remek választás egy hűvösebb nyári napon is.

Készíthető belőle fenyőméz, úgy, hogy akácmézbe rügyet áztatunk.

Fenyőrügyből így lehet szörpöt csinálni
Szedünk egy jó nagy adag friss, világoszöld fenyőhajtást, megmossuk, és beáztatjuk egy fazék vízbe. Másnap felforraljuk, adunk hozzá cukrot (5 liter vízhez két kilót), belefacsarjuk két citrom levét. Teszünk bele citromsavat is ízlés szerint, ami tovább savanyítja, egyben az eltarthatóságáról is gondoskodik. Hígítva kóstolgatjuk, beállítjuk az ízét. Részemről pár friss mentaág és citromfű is kerül bele, úgy még finomabb lesz az íze.

Ha felforrt, leszűrjük. Az így hátramaradt szörpöt forrón üvegekbe töltjük. Ha sok lett, és azt akarjuk, hogy elálljon, dunsztoljuk, majd mehet a kamrapolcra. Ha rögtön meg szeretnénk inni, akkor kihűtjük.

Most kell elkészíteni télire a legjobb köptető szirupot
A tavaszi, zsenge hajtásokból és rügyekből készített szirup magas vitamintartalma miatt nemcsak kiváló köptető, hanem remek immunerősítő is.

A fenyőszirup úgy készül, hogy egy nagy befőttes üvegben 2 centinként rétegezzük a fenyőrügyet és a cukrot, lefedjük, és hagyjuk, hogy összeessen. Amikor hely lesz az üvegben, kitöltjük további réteg cukorral és fenyőrüggyel. Lezárjuk közben egy fóliával. Ne csodálkozzunk azon, ha pár nap elteltével összeesik és az egész bebarnul. Ez természetes velejárója a folyamatnak. Két hét után egyszer felkeverjük. 1 hónap múlva leszűrjük és kész is a finom szirup! Torokfájásra a legjobb, de különleges ízvilága miatt akár a vadhúsokat is megbolondíthatunk vele.

Balzsamecet helyett ezt tedd a salátára!
A friss tűleveleket áztassuk hat héten át almaecetbe, így is megőrizhetjük a bennük rejlő vitaminokat. Egy széles szájú üveget töltsünk meg tűlevéllel és öntsünk rá annyi almaecetet, amennyi pont ellepi. Egy műanyag fedővel zárjuk le az üveget, és tegyük el sötét helyre. Hagyjuk a tűleveleket az ecetben 6 héten át, majd szűrjük le. Az így készült „házi balzsamecetet” aztán salátára, ízesítőként használhatjuk.

Címkék: fenyőrügy, szörp, tea

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 15. 07:12, csütörtök | Életmód

A KFT és Laár András 44 év után külön utakon folytatja

Külön utakon folytatja a KFT zenekar és dalszerző frontembere, Laár András. Az együttes megmaradt három tagja folytatja a koncertezést, új műsorukhoz állandó tagként csatlakozik Nedvig Balambér.

2025. Május 15. 07:08, csütörtök | Életmód

Új rekord, az idén már több mint 9 ezer tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot

Új rekord, hogy a január-április közötti időszakban 9380 tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot Magyarországon - írta Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szerdán a Facebookon.

2025. Május 14. 07:15, szerda | Életmód

Tatárjárás kori tömegsírt tártak fel a régészek Tázláron

Tatárjárás kori tömegsírt tártak fel a régészek a Bács-Kiskun vármegyei Tázláron, melyből összekötözött végtagú, zsugorított helyzetben eltemetett áldozatok maradványai kerültek elő.