Hírek
2021. Január 15. 05:00, péntek |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
A kínai CoronaVac alkalmazásával megkezdődött a tömeges oltás Törökországban

Törökországban csütörtökön a kínai CoronaVac vakcina vészhelyzeti alkalmazásával megkezdődött a lakosságnak az új koronavírus elleni tömeges beoltása - jelentette a török sajtó.
A kis-ázsiai országban első körben az egészségügyi dolgozókat, majd a 65 évnél idősebbeket oltják be. A védőoltást előzetes regisztrációt követően akár a házi orvosnál, de indokolt esetben otthon is be lehet adatni. A török egészségügyi ellátásban mintegy 1,1 millióan dolgoznak. A várakozások szerint egy hónapon belül minden olyan egészségügyi dolgozó megkapja az oltóanyagot, aki nem a közelmúltban esett át a fertőzésen.
A török vezetés 50 millió adagot rendelt a Sinovac Biotech kínai gyógyszergyártó gyengített vírusokon alapuló CoronaVac nevű védőoltásából. Az első hárommillió adag december végén érkezett meg a 83 millió lakosú országba. A hatóságok bevizsgálták a szállítmányt, a török gyógyszerfelügyelet pedig szerdán engedélyezte a vakcina vészhelyzeti alkalmazását.
A bejelentés után elsőként Fahrettin Koca török egészségügyi miniszter olttatta be magát élő televíziós adásban az egyik ankarai kórházban.
A CoronaVac klinikai tesztelésének harmadik szakaszában, amely továbbra is folyik, Törökország mellett Brazília és Indonézia vesz részt. A vakcina alkalmazását először Indonéziában hagyták jóvá hétfőn. Ott szerdán kezdődött meg a tömeges oltás.
Decemberben a török hatóságok egy részleges vizsgálatból 91,25 százalékos hatékonysági rátát állapítottak meg, míg Indonéziában 65,3 százalékosnak bizonyult az oltóanyag hatékonysága. Az illetékes brazil egészségügyi intézmény kedden arról számolt be, hogy náluk mindössze 50,38 százalékos hatékonyságúnak mutatkozott a CoronaVac.
A kínai védőoltást két részletben, 28 nap eltéréssel kell az emberi szervezetbe juttatni.
Törökország a CoronaVac alkalmazásán felül tárgyalásokat folytat egyebek mellett a Pfizer-BioNTech-, valamint a Szputnyik V-oltás beszerzéséről is.
Az egészségügyi dolgozókat és a 65 év felettieket az 50 évnél idősebb, és legalább egy krónikus betegségben szenvedők, továbbá a társadalom működéséhez szükséges szektorokban dolgozók beoltása követi. A harmadik csoport az 50 évnél fiatalabb krónikus betegeket, a fiatal felnőtteket, illetve az egyéb szektorokban dolgozókat foglalja magába, míg a negyedik mindazokat, akikre az első három nem vonatkozik.
A török egészségügyi minisztérium szerdai adatai szerint az elmúlt napban újabb 9554 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak az országban, a halálos áldozatok száma 173 volt.
Ezek érdekelhetnek még
2021. Március 05. 05:00, péntek | Külföld
Belgiumban egyetemisták tüntettek a lezárások miatt, a járvány nem lanyhul
Több ezer, a felsőoktatásban tanuló diák gyűlt össze szerda este a belgiumi Liege városának egyik közparkjában, hogy kifejezze elkeseredését az országban hónapok óta tartó,
2021. Március 04. 16:04, csütörtök | Külföld
Prága kérésére Kína Sinopharm oltóanyagot szállít Csehországnak
Kína Milos Zeman cseh államfő kérésére koronavírus elleni Sinopharm vakcinát szállít Csehországnak - közölte Jirí Ovcácek, cseh elnöki szóvivő szerda este a Twitteren.
2021. Március 04. 14:09, csütörtök | Külföld
Március végéig meghosszabbították a korlátozások többségét Németországban
Március 28-ig meghosszabbították Németországban az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) terjedésének lassítását szolgáló korlátozások többségét.
2021. Március 04. 12:09, csütörtök | Külföld
Csehország, Szlovákia és Ausztria soron kívül kapnak vakcinákat az EU-tól
Csehország, Szlovákia és Ausztria soron kívül száz-százezer adag Pfizer/BioNTech vakcinát kap az Európai Unió többi tagállamától - jelentette az IHNED.cz cseh hírportál szerda este, jól értesült forrásokra hivatkozva.