Városlista
2025. március 18, kedd - Sándor

Hírek

2018. Január 31. 15:25, szerda | Külföld
Forrás: mti

Angelina Jolie szerint a nők ellen elkövetett szexuális erőszak háborús fegyverré vált

Angelina Jolie szerint a nők ellen elkövetett szexuális erőszak háborús fegyverré vált

A nők és a gyerekek ellen elkövetett szexuális erőszak háborús fegyverré és általános fenyegetéssé vált világszerte

- jelentette ki Angelina Jolie, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) különmegbízottja Brüsszelben szerdán, Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral közösen tartott sajtótájékoztatóján.

Az amerikai színésznő hangsúlyozta, hogy a harcoló felek egyre gyakrabban alkalmazzák a szexuális erőszakot fegyverként, a félelemkeltés eszközeként katonai céljaik elérése érdekében, ami azt jelenti, hogy a legkiszolgáltatottabbak politikai célok eszközévé alacsonyodnak.

Elfogadhatatlannak és igazságtalannak nevezte, hogy a szexuális jellegű visszaélések híre nem vagy csak nehezebben jut el az emberekhez. Nincs béke az ilyen bűncselekmények elszámoltathatóságának biztosítása nélkül - jelentette ki.

Angelina Jolie hangsúlyozta, hogy a háborúkban, a civil konfliktusok és a globális migráció során is fontos, hogy nagyobb figyelmet kapjanak az emberi jogok.

A nők és a fiatal lányok, a férfiak és kisfiúk ellen elkövetett szexuális erőszak a hadviselés speciális formája, amely ellen minden eszközzel fel kell lépni, ezért a NATO és az ENSZ arról határozott, hogy együttműködik a képzés, a nyomon követés, valamint a tudatosság erősítése érdekében - mondta.

Jens Stoltenberg úgy fogalmazott, hogy a NATO katonai szövetség, elsősorban katonai fenyegetésekre kell tudnia válaszolni, de politikai szövetség is, amely olyan alapértékekért is harcol, mint a demokrácia, egyéni szabadságjogok, a jogállamiság. Ezen feladatok közé tartozik az is, hogy vezető szerepet vállaljon a nők jogainak védelmezésében is - közölte.

A főtitkár aláhúzta, az ENSZ-szel közös célok elérése érdekében a katonai szövetség kiterjedt képzést folytat a katonák és a civilek számára ezen a területen, és a szexuális erőszak elleni küzdelemre vonatkozó tanácsadás erősítésére törekszik. A fokozott tudatosság segíteni fogja, hogy a nemi erőszak kérdése a katonai szövetség és az ENSZ a napirendjén legyen, hozzájárulva ezzel az ilyenfajta viselkedés felszámolásához - hangsúlyozta Stoltenberg.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 18. 07:49, kedd | Külföld

Izraeli-palesztin - Izrael nagyszabású légicsapásokat mért a Gázai övezetre, legkevesebb kétszázharminc gázai életét vesztette

Az izraeli hadsereg (IDF) nagyszabású légicsapásokat mért a Gázai övezetre, a Hamász terrorszervezet irányította egészségügyi minisztérium szerint életét vesztette legkevesebb kétszázharminc gázai hétfőről keddre virradó éjjel.

2025. Március 17. 07:34, hétfő | Külföld

Donald Trump és Vlagyimir Putyin közvetlenül egyeztethet a tűzszüneti javaslatról a következő héten

A tűzszüneti javaslatról egyeztethet a jövő héten Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök - közölte az amerikai elnök különleges megbízottja vasárnap.

2025. Március 17. 07:34, hétfő | Külföld

Az Egyesült Államokban tovább növekedett a tornádók és viharok halálos áldozatainak száma, százezreknél áram-kimaradást okozva

Az Egyesült Államokban 37-re emelkedett a déli és a keleti országrészt sújtó heves viharok, és a számos helyen kialakult tornádók halálos áldozatainak száma vasárnap.

2025. Március 14. 07:22, péntek | Külföld

Ukrajnai háború - Putyin: a tűzszünetet támogatjuk, de vannak megvitatásra váró kérdések

Az orosz elnök szerint a tűzszünet önmagában jó, támogatják, de vannak megvitatásra váró kérdések.