Városlista
2025. február 14, péntek - Bálint

Hírek

2020. Január 27. 15:28, hétfő | Belföld
Forrás: MTI/Fotók:MTI/Rosta Tibor

Átadták az új, digitális látványelemeket a gyulai várban

Átadták az új, digitális látványelemeket a gyulai várban

Mintegy 13 millió forintos forrásból fejlesztették a gyulai várban azt a három új digitális látványelemet, amelyet hivatalosan hétfőn adtak át a publikumnak.

A gyulai vár kiállítása az 1566-os ostromot fényvetítéssel megidéző narrált diorámával; egy kiterjesztettvalóság-alapú installációval, valamint az 1566-os és az 1690-es évekbeli várat és környezetét megidéző videóval bővült a Kubinyi-program révén.

A pécsi Pazirik Kft. készítette el a történelmi rekonstrukciójú 3 dimenziós grafikákat. Szakonyi Balázs, a cég kreatív vezetője elmondta: két videóban azt mutatják be azonos kameraállással, hogyan nézett ki a vár és környéke az 1566-os ostrom előtt, valamint 1690, azaz a török hódoltság után.

A Modellab Stúdió készített egy háromszor másfél méteres, 200 figurás makett a 16. századi várról. Hajnal Péter ügyvezető elmondta, 15 éve gyártanak maketteket, de olyanon még nem dolgoztak, amelyhez fényfestés és narráció is társul. Az ügyvezető elárulta, számára is "elképesztő élmény volt", hogy mivé állt össze a makett. A narráción és a projektoros fényfestésen a múzeum szakemberei, mások mellett Temesváry János és Incze László dolgoztak, így mutatják be a vár 16. századi kiterjedését, az egykori palánkerődítmény-rendszert és a két hónapon át tartó ostromot.



A beruházás része volt egy 17. századi hajdúpuska elkészítése is, amelyen egy helyi szakember, Czene Béla dolgozott és amelyet egy számítógéppel kötöttek össze. Ahogyan a puskát mozgatják a látogatók, egy úgynevezett kiterjesztettvalóság-alapú installációval azt látják, hogyan nézhetett ki a 16. században a huszárvár és környéke.

Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár az ünnepségen elmondta: a fejlesztés hírét az ország minden pontjára elviszi jó példaként, mert véleménye szerint így lehet a fiatalabb generációk számára egy kiállítást érdekessé tenni.

Görgényi Ernő polgármester arról beszélt, hogy napjainkban modern eszközökkel és felületekkel, digitális technikával kell a történelmi múltat és a kulturális értékeket bemutatni, mert "a birtokolt kincsek csak úgy érnek valamit, ha azokat minél többen látják és megértik".

Fekete-Dombi Ildikó, az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető igazgatója elmondta: a technikai innováció több mint egy év alatt készült el, a várat fenntartó önkormányzat az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt Kubinyi-program pályázatán 10 millió forintot nyert el, ehhez további három milliót tettek hozzá önerőként. A fejlesztésen számos megyei mesterember, asztalos, vasgyártással foglalkozó mester, dizájner dolgozott.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Február 14. 07:35, péntek | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország és Szerbia készen áll egy új kőolajvezeték megépítésére

Magyarország és Szerbia az eddigi sikerekre alapozva készen áll egy új kőolajvezeték megépítésére, ez a nagyberuházás mindkét ország energiabiztonságát javítani fogja

2025. Február 14. 07:35, péntek | Belföld

Erős széllel száraz, hideg levegő érkezik a hétvégén

Pénteken még borult lesz az ég, de erős széllel száraz, hideg levegő érkezik és a hétvégén csökken a felhőzet.

2025. Február 13. 07:09, csütörtök | Belföld

Ma is készülni kell ónos esőre

Ónos eső veszélye miatt csütörtökre másodfokú (narancs) figyelmeztetést adott ki Bács-Kiskun és Tolna vármegye területére a HungaroMet Nonprofit Zrt.

2025. Február 13. 07:06, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: ha mindaz, amit az AfD képvisel, megvalósulna, jót tenne Magyarországnak

A miniszterelnök az Alice Weidellel, a párt társelnökével közösen tartott szerdai sajtótájékoztatóján Budapesten mondta mindezt.