Hírek
2011. Augusztus 26. 07:41, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress
Az arabok háziasíthatták a lovat
Szaúdi tisztviselők bejelentették, hogy a régészek olyan leletekre bukkantak, amelyek bebizonyítják, hogy a lovakat 9000 évvel ezelőtt az Arab-félszigeten háziasították.
A felfedezés semmissé teheti azokat az elméleteket, amelyek szerint a ló 5500 évvel ezelőtt Közép-Ázsiában állt az ember szolgálatába.
A 9000 éves leletek a szakértők szerint egyértelműen arról tanúskodnak, hogy a lovakat ebben az időszakba háziasították. Az állatok maradványai mellett előkerültek nyílhegyek, marógépek, gabonadarálók, szövés-fonásra alkalmas eszközök is, amelyek mind fejlett kézműves kultúráról árulkodnak - írja a Reuters.
A leletek nemcsak azokat az elméleteket ingathatják meg alapjaiban, amelyek a lovak háziasításával kapcsolatban élnek a köztudatban, hanem a késő újkőkori kultúra fejlődését is újraértelmezhetik - mondta Ali al-Ghabban.
A tudósok elmondták: az ember már 50 000 évvel ezelőtt kapcsolatba került a lovakkal, eleinte azonban csak húsáért, bőréért és tejéért vadászták. Az első, vitathatatlanul háziasított lovak maradványai i.e. 2000-ből származnak, amikor már szekérbe fogva temették el őket gazdáikkal, arról azonban egyelőre nincsen elfogadott vélemény, hogy pontosan mikor és hol háziasították őket.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 02. 13:00, kedd | Belföld
Agrárközgazdasági Intézet: a tavaszi vetéssel az ország nagy részén végeztek május közepére
A tavaszi gabonafélék vetése az előirányzott terület 97,5 százalékán fejeződött be május 14-ig, kisebb arányban, mint egy éve.
2026. Június 02. 12:00, kedd | Belföld
Életveszélyes állapotban mentették ki a férfit az összeomlott épület romjai alól Székesfehérváron
Kimentették a férfit az összeomlott, bontás alatt lévő, négyemeletes ipari épület romjai alól Székesfehérváron, az állapota instabil, súlyos-életveszélyes -
2026. Június 02. 11:00, kedd | Belföld
Orbán Anita elsőként a holland külügyminisztert fogadta
Orbán Anita külügyminiszter a választás után elsőként holland partnerét, Tom Berendsent fogadta hivatalos látogatáson a Külügyminisztériumban hétfőn.
