Városlista
2024. április 27, szombat - Zita

Hírek

2015. Február 05. 05:00, csütörtök | Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Évente több mint 30 ezren halnak meg rákban

Évente több mint 30 ezren halnak meg rákban

Magyarországon évente az összes haláleset egynegyedéért a rákos megbetegedések felelősek. Az évi 30-33 ezer áldozat a lakosságszámhoz viszonyítva nem csak Európában, de világszinten is a legmagasabbnak számít. A leggyakoribb a tüdőrák, amely minden negyedik daganatos halálesetért felelős, ezt követi a vastagbél és a mell rákos megbetegedése – derül ki a CIG Pannónia Életbiztosító Rák Világnapja1 alkalmából készült elemzéséből.

A CIG Pannónia Életbiztosító hazai és nemzetközi statisztikákat feldolgozó elemzése szerint Szekszárd teljes lakosságával megegyező, mintegy 30-33 ezer2 beteg veszti életét évente hazánkban rákos megbetegedés miatt. Az újonnan diagnosztizált rosszindulatú daganatos megbetegedések száma az 50 ezret is meghaladja évente. A rákos betegségek okozta halálesetek lakosságszámhoz viszonyított aránya Magyarországon 20%-kal magasabb, mint az Európai Unió átlaga, egyben a legmagasabb Európában és globális szinten is. Az új megbetegedések aránya hazánkban ugyanakkor kis mértékben még az uniós átlagnál is kedvezőbb. A daganatos betegségek a férfiakra jelentenek nagyobb veszélyt: hazánkban annak az esélye, hogy egy férfi 75 éves korára meghal rákban 22%, a nők esetében ez 12%.

Magyarországon a leggyakoribb rákos megbetegedés a tüdőrák (az összes rákos megbetegedés 18%-a), míg az EU összesítésben ez a negyedik helyen áll (11,8%-kal). A második legelterjedtebb daganatos betegség itthon a vastagbélrák (17%), amely az Unióban a harmadik helyen áll (13%). Magyarországon harmadik helyre került a mellrák (10%), amely európai viszonylatban viszont a legtöbb problémát okozza (14%). Európai szinten és hazánkban is a tüdőrák felelős a legtöbb halálesetért, amit a vastagbélrák és a mellrák követ a halálokok között.

„Bár a rák genetikai eredetű betegség – közel 138 olyan gént ismerünk, melyek általában a daganatok kialakulásáért felelősek – a gének meghibásodásában az életmód és az abból fakadó negatív környezeti hatások is közrejátszhatnak” – mondta el Schwab Richárd az Oncompass Medicine Információs Központ orvos igazgatója. Komoly rizikófaktort jelent például a dohányzás és a nagy légszennyezettség a tüdőrák kialakulására. Jól mutatja ezt, hogy hazánkban - ahol a lakosság 26%-a dohányzik - közel kétszer annyi ember halálát okozza ez a ráktípus, mint a szintén közel 10 millió lakosú Svédországban, ahol a felnőtt korú népesség alig 14%-a gyújt rá4. Érzékelhetően csökkenthető lenne hazánkban az életmód és szemléletmód-váltással a vastagbélrákos megbetegedések száma is, amelynek kialakulásában jelentős szerepet játszik a helytelen, rostban szegény táplálkozás és a mozgáshiányos életvitel. A hatékony felismerésben pedig elsősorban az endoszkópos vizsgálat segíthetne, ám ezt a hazai társadalombiztosítás ma még nem finanszírozza. „Az elsősorban a nőket érintő emlőrák esetében inkább a genetikai hajlam, a családon belüli öröklés határozhatja meg a betegség kialakulását, de a 30 éven felül vállalt első gyermek szintén komoly rizikófaktort jelent” – hívja fel a figyelmet Schwab Richárd. A rákos megbetegedés időben való felismeréséhez elengedhetetlen testünk folyamatos vizsgálata, és a szűréseken való részvétel. Szerencsére egyre újabb és egyre inkább a betegekre, egyéni genetikai adottságaikra szabott diagnosztikai eljárások és gyógymódok válnak elérhetővé világszerte.

„A daganatos betegségek hazánkban és nemzetközi szinten is komoly lelki és anyagi terhet rónak a betegekre és az egészségügyi ellátórendszerre is. A Best Doctors biztosítással megszervezett összes kezelés 75%-a rákos betegséghez kapcsolódott 2014-ben globális szinten, költségei pedig az összes kezelés költségének 80%-át is meghaladták5. A világszínvonalú kezelésekhez való hozzáférést biztosító szolgáltató finanszírozásában egy-egy kezelés átlagosan mintegy 40 millió forintba került. Az ellátást a legmegfelelőbbnek tartott egészségügyi intézményben szervezik meg, amiről rákos betegségek esetén leggyakrabban Németországban és Franciaországban, valamint az USA-ban és Izraelben gondoskodtak” – mondta el Kádár Gabriella, a Best Doctors biztosításokat is értékesítő CIG Pannónia Életbiztosító vezérigazgatója. A rákos betegségek esetén is rendkívül fontos lehet a második orvosi szakvélemény, amit jól mutat, hogy a Best Doctors hálózatában biztosított másodlagos szakvélemények 7,4%-ában bizonyult tévesnek az eredeti diagnózis tavaly és minden negyedik esetben javasoltak az eredetitől eltérő gyógykezelést.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 27. 06:00, szombat | Életmód

Erdősítés: Cél, hogy 2030-ra az ország területének 27 százaléka legyen erdős terület

A kormány célja, hogy 2030-ra az ország területének 27 százaléka erdővel, fával borított terület legyen - hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára pénteken a Csongrád-Csanád vármegyei Dócon.

2024. Április 26. 13:53, péntek | Életmód

A munkabér az elsődleges munkahelyválasztási szempont Magyarországon

A munkahelyválasztásnál a magyar munkavállalók számára 2024-ben is a vonzó munkabér és juttatási csomag az elsődleges, ezt követi a munkahelyi légkör és a munkaadó pénzügyi stabilitása, ahol nem kell tartani a leépítéstől

2024. Április 26. 06:43, péntek | Életmód

Denevérvirológiai kutatás kezdődik a Pécsi Tudományegyetemen

Európai denevérekben előforduló vírusok kutatására indított nemzetközi programban vesznek részt a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szakemberei - közölte a baranyai felsőoktatási intézmény az MTI-vel.

2024. Április 24. 06:46, szerda | Életmód

Különleges holdkelte figyelhető meg az égbolton pénteken

Április 26-án különlegesen szép együttállás figyelhető meg az éjszakai égbolton, amelynek során a kelő Hold szoros közelségbe kerül az Antares csillaggal - közölte kedden a Svábhegyi Csillagvizsgáló.