Városlista
2026. április 17, péntek - Rudolf

Hírek

2011. Január 28. 11:21, péntek | Belföld
Forrás: saját forrás

"Fizika Napja" a győri Krúdy Gimnáziumban

"Fizika Napja" a győri Krúdy Gimnáziumban

A győri Krúdy Gyula Középiskola 2011. január 28-án hatodik alkalommal rendezte meg a „Fizika Napja" nevű nevű interaktív, tudományos kísérleti bemutatót. Idén a fény természettudományi (fizika, kémia, biológia, matematika, földr

Idén a fény természettudományi (fizika, kémia, biológia, matematika, földrajz), technikai és kultúrtörténeti (irodalom, művészetek, idegen nyelvek, történelem) vonatkozásait tárták a látogatók elé.

A rendezvény
• szakmai fővédnöke: Dr. Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke,
• tudományos védnöke: Gyulai József akadémikus,
• fővédnöke: Dr. Somogyi Tivadar Győr Megyei Jogú Város alpolgármestere,
• védnökei: Kara Ákos, a Győr-Moson-Sopron megyei Önkormányzat alelnöke és Rózsavölgyi László Győr-Moson-Sopron megyei Önkormányzat Oktatási, kulturális, sport és turisztikai bizottságának elnöke.
A téma megközelítése most is gyakorlati jellegű, így a több mint negyven párhuzamosan működő helyszínen az iskola diákjai mutatták be, magyarázták a kísérleteket, jelenségeket, érdekes problémákat és ők segítettek a kipróbálásban is, melyekhez a látogatók interaktív módon csatlakozhattak.

Ízelítő a bemutatott kísérletekből, problémákból:
• A fehér fény felbontása összetevőire
• Szikrakisülés bemutatása
• Áramvezetés kisnyomású gázokban és levegőben,
• A kisnyomású gázokban lejátszódó fényjelenségek
• A katódsugárzás
• Műanyag vonalzóban lévő feszültségek vizsgálata poláros fényben
• A fény egyenes vonalú terjedése, a fény visszaverődése, és törése
• Fényelhajlás optikai rácson, a fény hullámhosszának mérése
• Napelem, fotocella
• A fény kettős természete
• 3D, hologram, fluoreszkálás
• Fényképezőgépek története, fényképezéstechnika, előhívás
• Szivárvány
• Fényérzékelés, a szemtípusok
• Villám kialakulása, jelensége földrajzi szempontból
• „Fény nélkül a fényben”, ahogy a vakok látják
• Napkultuszok az ősi világokban
• A városok fényei a XIX.században
• Fényjelzések a hajózásban
• Hold fényváltozásai, a napsugarak hajlásszöge
A rendezvény célja, hogy közelebb hozzák a diákokhoz a természettudományos tantárgyakat. Szeretnék a figyelmet ráirányítani arra a sok érdekes, meglepő információra, jelenségre, melyeket e tantárgyak rejtenek.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 17. 11:00, péntek | Belföld

Magyar Péter: továbbra sem kérek rendőri védelmet

Nem kér rendőri személyi védelmet az országgyűlési választáson győztes Tisza Párt elnöke. Magyar Péter ezt csütörtökön a Facebook-oldalán közölte.

2026. Április 17. 09:00, péntek | Belföld

Agrometeorológia: sokfelé okoztak súlyos károkat a gyümölcsösökben a fagyok

Az elmúlt héten több napon is kialakult éjszakai fagyok sokfelé okoztak súlyos károkat a gyümölcsösökben - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

2026. Április 17. 09:00, péntek | Belföld

Orbán Viktor: a jobboldali közösség teljes megújítására van szükség

A jobboldai közösség teljes megújításáról beszélt a miniszterelnök, a Fidesz elnöke csütörtökön a Patrióta Youtube csatornáján közvetített interjúban.

2026. Április 17. 07:19, péntek | Belföld

Magyar Péter: marad az üzemanyagoknál a védett ár az új kormány megalakulása után is

A védett árat mind a gázolaj, mind a benzin esetén fenntartjuk az új kormány megalakulása után is, és ez a magyar költségvetésre nem fog plusz terhet róni