Hírek
2012. December 10. 10:32, hétfő |
Belföld
Forrás: MTI
Genetikai elemzés segítségével követték nyomon a veszélyes baktérium terjedését

A Clostridium difficile elnevezésű, sok esetben halált okozó baktérium két, közeli rokonságban álló törzse vált antibiotikum-rezisztenssé, és terjedt el gyorsan világszerte a kórházakban - állapították meg brit kutatók a baktériumtörzsek genetikai elemzésével, amelynek eredményéről a Nature Genetics című szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban számoltak be.
Ha a C. difficile baktérium elszaporodik az ember bélrendszerében, az halálhoz is vezethet, mert a kórokozó által termelt toxinok súlyos hasmenést váltanak ki. Különösen nagy gondot okoz, hogy nehéz antibiotikumokkal kezelni, mert a legtöbb típussal szemben már ellenállóvá vált. A C. difficile fertőzések évtizedek óta jelen vannak a kórházakban, és egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hogy az elmúlt tíz évben világszerte szaporodtak az alig kezelhető fertőzések, amelyeket a baktérium antibiotikumokkal szemben ellenállóvá vált törzsei okoznak.
A Wellcome Trust Sanger Intézet munkatársai több brit intézettel közösen 151 baktériummintát gyűjtöttek össze a világ 19 országának kórházaiból. A minták genetikai elemzése azt mutatta, hogy a baktérium igen gyorsan mutálódott. Az FQR1 jelű törzs például az Egyesült Államokból indult el, majd átkerült Svájcba és Észak-Koreába. Egy másik törzs, az FQR2 Kanadából indult, szétterjedt Észak-Amerikában, majd Európában és Ausztráliában is, és az elemzés szerint néhány hónapon belül négy különböző útvonalon került be Nagy-Britanniába.
"Sokat tanulhatunk belőle, ha megértjük, miként történt. Tény, hogy kifejlődött két törzs, ami arra utal, hogy ez gyakoribb, mint gondoltuk, és a hajtóereje az antibiotikum-rezisztencia" - idézte Trevor Lawleyt, a Wellcome Trust Sanger Intézet kutatóinak egyikét a BBC hírszolgálata.
Ráadásul amint a baktérium rezisztenssé vált az antibiotikumokkal szemben, átadhatósága és fertőzőképessége is nőtt. "Úgy tűnik, hogy a rezisztencia a fő tényező e törzsek folyamatos továbbfejlődésének és szívósságának a kórházakban" - tette hozzá Brendan Wren, a London School of Hygiene and Tropical Medicine munkatársa.
Az eredmények a kutatók szerint arra is felhívják a figyelmet, hogy a világ egészségügyi rendszere ma már teljesen összekapcsoltnak tekinthető.
(http://www.bbc.co.uk/news/health-20631344)
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 06. 13:00, vasárnap | Belföld
Hubai Imre: a gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú eleme
A gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú eleme - közölte az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára szombaton Kiskörén.
2025. Július 06. 09:40, vasárnap | Belföld
Sokan megsérültek a 442-es úton hajnalban történt buszbalesetben
Az elsődleges információink szerint 19-en sérültek meg a 442-es főúton
2025. Július 06. 08:18, vasárnap | Belföld
Hőség - Meteorológia: zivatarokra és magas középhőmérsékletre kell készülni vasárnap
Változás következik be az időjárásban: vasárnap zivatarokra kell készülni elsősorban a Dunántúlon és 27 Celsius-fok felett alakulhat a napi középhőmérséklet az ország déli részén, emellett nagyon erős lesz az UV-B-sugár
2025. Július 05. 20:27, szombat | Belföld
MÁV-csoport: további vonalakon bővül az éjszakai közlekedés a metrók üzemidő-bővítéséhez kapcsolódva
A MÁV-csoport több vasútvonalon új járatokat indít, illetve módosítja a menetrendet, szombattól bővíti az éjszakai szolgáltatást.