Városlista
2024. május 4, szombat - Mónika

Hírek

2014. December 03. 05:00, szerda | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Kép és képtelenség avagy a vizualitás határai

Kép és képtelenség avagy a vizualitás határai

Az érzékelhető valóság és a virtuális valóság határai az újgenerációs vizuális technológiák megjelenésével egyre jobban elmosódnak. Bár valószínűleg már sokan hallottak a Google Glassról és a hozzá hasonló eszközökről, annál kevesebben próbálták ki eddig. Erre ad most lehetőséget a Kép és Képtelenség című kiállítás, amelynek részleteiről Virágvölgyi István szakmai igazgatót és Nemes Attila kurátort kérdeztük.

Lassan egy éve nyílt meg a látogatók előtt a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ, amely egyrészt kiállításokat és filmbemutatókat, másrészt szakmai programokat szervez, a szakmabeliek számára pedig külföldi ösztöndíjakat biztosítanak – mondta Virágvölgyi István, szakmai igazgató.

Az intézet névadója után idén alapították meg a Robert Capa Magyar Fotográfiai Nagydíjat, amelyre pályázni jövő év január-április között lehet. „Célunk, hogy ezzel új alkotásokat inspiráljunk egyrészt egyéni alkotók, másrészt kis létszámú csoportok számára. A pályaműveket széles körből várjuk, a nagydíjat pedig 2015. október 22-én, a névadó születésének évfordulóján adjuk át” - ismertette a részleteket a szakmai igazgató.

A fotográfiai pálya egyre telítettebb, hiszen mára már bárki számára elérhető az a technikai feltételrendszer, ami ennek a szakmának az űzéséhez szükséges. Ezzel együtt természetesen a verseny is egyre nagyobb, de Virágvölgyi szerint a „nagy tehetségek mindig megtalálják útjukat.”

A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban egyébként állandó kiállítások nincsenek, kizárólag olyan időszaki, interaktív tárlatokat szerveznek, amivel közelebb viszik a látogatókat a kiállításhoz. „A Kép és képtelenség is ilyen, ami kitolja a vizualitás határait és azt igyekszik bemutatni, hogy érzékszerveinkkel hogyan és mit figyelünk meg, s ez miképpen változik a technológia fejlődésével” - mondta Virágvölgyi István.

A technológia fejlődésére való figyelemfelhívás céljából a tárlat tehát a látáshoz kapcsolódó korszerű eszközöket mutatja be, mint a Google Glass vagy az Oculus Rift, de a Leap Motion-re és egyéb eszközökre épülő installációkkal együtt a művészek, hackerek és gamerek kreatív felhasználásai, ötletei is megjelennek – sorolta Nemes Attila, a tárlat kurátora, aki elsősorban a fiatal felnőttek számára ajánlja a kiállítás megtekintését.

A tárlat játékos formában mutatja be azt, hogy milyen a látást, az érzékelést és a megfigyelést segítő eszközök fogják meghatározni az előttünk álló évtizedeket, aki mint elmondta, jelenleg a Google Glasst az iparban használják sikeresen elsősorban Amerikában, de már vannak javaslatok és fejlesztések annak orvosi felhasználására is.

A kiállítás 2015. március elsejéig várja az érdeklődőket.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 03. 13:47, péntek | Belföld

KSH: a benzin 3,2, a dízel 2,4 százalékkal drágább Magyarországon a régiós átlagnál

Az EU Weekly Oil Bulletin legfrissebb adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 639, míg a régiós országokban 619 forint volt.

2024. Május 03. 13:42, péntek | Belföld

46 ezer fát ültettek el eddig az Országfásítási programban

Meghaladja a 46 ezret az Országfásítás programban az elmúlt négy évben elültetett fák száma

2024. Május 03. 06:43, péntek | Belföld

Nagy Márton: Magyarországon minden adott, hogy Kína logisztikai központja legyen

Magyarországnak versenyképessége javítása érdekében szüksége van a kínai kapcsolatokra, a két ország közötti együttműködés erősítésére

2024. Május 03. 06:38, péntek | Belföld

A Balatonnál az új építésű lakások átlagos négyzetméterára a 3,2 millió forintot is elérheti

A Balaton-parton háromszoros az árkülönbség a legolcsóbb és legdrágább települések új építésű projektjei között: