Városlista
2024. május 3, péntek - Tímea

Hírek

2012. Október 31. 05:00, szerda | Belföld
Forrás: MTI

Kevesebb forrásra számíthat Magyarország a következő EU-költségvetési ciklusban

Kevesebb forrásra számíthat Magyarország a következő EU-költségvetési ciklusban

A Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal elnöke szerint jelenleg úgy tűnik, hogy Magyarország a 2014-2020 közötti uniós költségvetési ciklusban a korábbinál mintegy 20 százalékkal kevesebb forrásra számíthat.

Az országnak ennek ismeretében kell felkészülnie a következő költségvetési időszakra - hívta fel a figyelmet Horkay Nándor kedden a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács ülésén.
A szakember emlékeztetett: a jelenlegi, 2007-2013 közötti időszakban az EU-források mintegy 1800 milliárd forintot tettek ki. Szólt arról is, hogy szakértők szerint a tagállamok képviselői novemberben még nem döntenek az EU következő, 2014-2020 közötti büdzséjéről, várhatóan a jövő év közepén hozzák meg a döntést.
A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács ülésén tárgyalt a fenntarthatósági követelmények érvényesíthetőségéről a terület- és tájhasználati stratégiában, különös tekintettel a 2014-2020 közötti uniós támogatások felhasználásának megtervezésére.
Horkay Nándor tájékoztatása szerint a jövő héten kezdődik el az országos fejlesztési és területfejlesztési koncepció társadalmi vitája. Az elképzelések szerint 2030-ra Magyarország gyarapodó, értékteremtő és biztonságos országgá válhat. Ehhez meg kell szervezni a patrióta gazdaságot, népesedési fordulatot kell elérni, meg kell teremteni az ország energiafüggetlenségét, valamint a teljes foglalkoztatottságot. A célkitűzések között szerepel a települések autonóm öngondoskodó és önfenntartó képességének visszaállítása, valamint az ország iparosítása is.
Az elnök kiemelte: dönteni kell arról, hogy az ország milyen gazdasági területeket részesít előnyben. Az elképzelések szerint prioritást kap majd többek között az egészségipar, a kreatív tudásgazdaság, továbbá a zöldgazdaság - a mezőgazdaság és az élelmiszeripar -, valamit a kékgazdaság - a vízhez kapcsolódó ágazatok - fejlesztése.
Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára arról beszélt, hogy a termőföld és az ország vízkészlete a nemzeti vagyon fontos része, ennek szellemében kell bánni és gazdálkodni ezekkel a javakkal. Ezt szolgálja az Országgyűlés által most tárgyalt új földtörvény is - jegyezte meg. Ezt további törvények követik majd az üzemszabályozásról és a családi gazdaságokról, a törvénycsomag hosszú időre meghatározza a mezőgazdaságból élő és a vidéki emberek életét - tette hozzá.
Szaló Péter, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy a terület- és településrendezés a fenntarthatóság biztosításának egyik leghatékonyabb és legfontosabb eszköze. Ezekkel az eszközökkel ugyanis befolyásolni lehet a tájhasználatot, valamint a tájképi értékek védelmét.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 02. 15:22, csütörtök | Belföld

EM: áprilisban is termelési csúcsot döntöttek az ipari naperőművek

Újabb rekordot hozott a múlt hónap utolsó napja a nagyobb méretű napelemes rendszerek termelésében - tette közzé az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán csütörtökön.

2024. Május 02. 15:21, csütörtök | Belföld

NGM: a kormány üdvözli az üzemanyagárak újabb csökkentését

A kormány üdvözli a Mol bejelentését, miszerint szombattól, azaz 2024. május 4-től újabb 4-4 forinttal csökken a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára.

2024. Május 02. 09:12, csütörtök | Belföld

Több mint 3000 család igényelt már csok pluszt

Meghaladta a háromezret a csok plusz igénylések száma - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családokért felelős államtitkára csütörtökön az index.hu-nak adott interjújában.

2024. Május 02. 06:47, csütörtök | Belföld

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Az idei évre 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány, míg a jövőre 4,1 százalékkal