Hírek
2015. Február 24. 05:00, kedd |
Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Még 2018-ig lehet roamingdíj?

Bár az Európai Unió korábban hozott döntései értelmében elvileg az idei év végén ki kellene vezetniük a mobilszolgáltatóknak a barangolási díjaikat, várhatóan 2018-ig maradnak a külföldi mobilhasználat után fizetendő magas tarifák. Addig csak kisebb kedvezményekkel számolhatnak a felhasználók.
Valószínűleg mégsem vezetik ki az idén az uniós távközlési piacról a roamingtarifákat a távközlési szolgáltatók: az ezt célzó, az elmúlt években hozott uniós döntések szerint az EU-ban tevékenykedő operátorok az év végétől a belföldön is érvényes tarifákat lettek volna kötelesek alkalmazni külföldi mobilhasználat – telefonálás és internetezés – esetén, ám egy friss európai tanácsi előterjesztés a határidőt három évvel tolná ki. Mint arról a Reuters hírügynökség beszámolt, az európai döntéshozatalban fontos szerepet játszó testület javaslata azzal érvel, hogy a mobilszolgáltatóknak több idő kell az új árstruktúra következtében megváltozó piaci körülményekhez való alkalmazkodásra.
A barangolási díjak eltörlésével jelentős bevételkiesést lesznek kénytelenek elviselni a társaságok, hiszen külföldi telefonhasználat esetén – tarifacsomagtól függően – a hazai árak többszörösét kell megfizetni. A tarifarendszer hatósági átszabása okozta kihívásokra ugyanakkor a nagy, a közösség több országában is jelenlévő társaságok könnyebben tudnak majd reagálni, hiszen a szolgáltatás nyújtásához szükséges saját infrastruktúra lényegében adott. Mint a hírügynökség írja, benne van a pakliban az is, hogy az operátorok a kieső bevételeket a belföldi tarifák megemelésével próbálnák pótolni, amitől főként a kelet-európai országok tartanak.
Az Európai Bizottság ugyanakkor továbbra is a díjak mihamarabbi mérséklése mellett van. – Várjuk az Európai Tanács javaslatát, amely azonban félő, hogy nem elég ambiciózus – fejtette ki a Reuters kérdésére az unió egységes digitális piacáért felelős biztosa. Andrus Ansip szerint a roamingdíjak rendszere egy rossz pénzügyi döntés következménye, ami lényegében azt üzeni a távközlési ügyfeleknek, hogy külföldön ne használják a szolgáltatásokat. A korábbi észt miniszterelnök hangsúlyozta, bízik a tárgyalások sikerében, amelynek során sikerül olyan döntést hozni, amely mind a távközlési piac szereplői, mind pedig a fogyasztók számára kedvező eredménnyel végződik.
Tavaly áprilisban az Európai Parlament nagy többséggel hozott döntést arról, hogy a roamingdíjakat decembertől eltörlik. Az erőteljes közösségi szintű szabályozás egyébiránt többéves múltra tekint vissza, ugyanis ezen a területen nem működött a piac önszabályozása: néhány évvel ezelőtt még teljesen általános volt, hogy egypercnyi telefonhívásért akár több száz forintot kellett fizetni, míg egy megabyte-nyi mobil adatforgalom több ezer forintba is kerülhetett. A szigorú szabályozásnak tulajdoníthatóan ma az uniós tagállamokon belül barangolva megabyte-tonként bruttó 78,3 forintot kell fizetnie egy hazai szolgáltató ügyfelének, míg a percdíj indított hívásnál 74, fogadott hívásoknál pedig 19,5 forint. Egy roaming SMS ára 23,5 forint. Az elmúlt években – összhangban a szabályozással – a barangolási díjak júliusban, a nyári szezon kezdetén mérséklődtek, a társaságok ekkorra időzítették a külföldi mobilhasználattal kapcsolatos további kedvezményeiket is. A piaci várakozások szerint ez azonban az idén elmarad. A tanács elé terjesztett javaslat egyébiránt minimális kedvezményt tartalmaz: külföldi mobilinternetezés esetén napi öt gigabyte adatforgalom a hazai áron járna. Ez alapesetben akár 250, csatolmányt nem tartalmazó e-mail fogadására is elegendő lenne, ugyanakkor az okostelefonos applikációk automatikus frissítései miatt szinte azonnal elpárolog ez az adatkeret.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 04. 10:57, péntek | Külföld
\"Teljes lezárásra\" tettek felhívást a szerbiai egyetemisták
A szerbiai városok teljes lezárására szólították az embereket a hónapok óta tiltakozó szerbiai egyetemisták, akik pénteken egyebek mellett Belgrád, Újvidék és Nis blokádját tervezik.
2025. Július 02. 07:46, szerda | Külföld
Donald Trump: Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet feltételeit
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket - közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
2025. Július 01. 07:41, kedd | Külföld
Parajd - Legalább tíz napot késnek a Korond-patak elterelési munkálatai
2025. Június 27. 07:20, péntek | Külföld
27-ből 26 tagállam támogatja Ukrajna uniós tagságát
Huszonhat európai uniós tagország állam-, illetve kormányfője szerint az Európai Bizottságnak fel kellene gyorsítania Ukrajna uniós csatlakozási folyamatát