Városlista
2026. január 24, szombat - Timót

Hírek

2019. December 14. 08:06, szombat | Külföld
Forrás: mti

Nem jár rosszul a Brexittel Nagy-Britannia

Nem jár rosszul a Brexittel Nagy-Britannia

Boris Johnson elsöprő győzelme után szinte biztosra vehető, hogy a britek kilépnek az Európai Unióból (EU).

A Brexitnek köszönhetően sok területen visszakaphatja az önállóságát Nagy-Britannia, a 2016-os népszavazást megelőző, gazdasági összeomlást vizionáló várakozások pedig várhatóan nem igazolódnak be - írta a XXI. Század Intézet a legfrissebb, az MTI-hez pénteken eljuttatott elemzésében.

"A mostani választással hosszú idő után vége lehet a politikai instabilitásnak a szigetországban és ismét egy világos vízióval rendelkező erős kormány irányíthat, amelynek köszönhetően az ország visszanyerheti szuverenitását" - fogalmaztak.

Frank Füredi, 1969 óta Nagy-Britanniában élő szociológus, a XXI. Század Intézet főmunkatársa az intézet pénteki videós elemzésében kiemelte, hogy a Brexitet középpontba helyező kampány sikeresnek bizonyult, még ott is nyerni tudtak a konzervatívok, ahol erre évtizedek óta nem volt példa.

Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője úgy vélekedett: a konzervatívok történelmi győzelmével azt üzenték a britek, hogy nem kérnek tovább a brüsszeli befolyásból.

Boris Johnson győzelmével Deák Dániel szerint szabályozott és korlátozott bevándorlás következhet, ráadásul a britek úgy léphetnek ki az EU-ból, hogy az nem viseli meg érdemben a brit gazdaságot. Hangsúlyozta: megbukott a balliberálisok azon törekvése, amely főként a vidékieket hibáztatta a Brexit miatt; a mostani választás megerősítette, hogy a britek nem kérnek tovább a brüsszeli befolyásból.

A XXI. Század Intézet videós elemzésében Frank Füredi szociológus arról beszélt, hogy még a konzervatív szimpatizánsok is meglepődtek a győzelem mértékén - írták a közleményben. Véleménye szerint "a gyenge vezető és a gyáva politikája", valamint a Brexittel kapcsolatos semlegessége kódolta a bukását a Munkáspártnak, amely gyakorlatilag elszakadt a klasszikus táborától.

Frank Füredi azt mondta, hogy a klasszikus brit pártrendszer átalakult, aminek oka, hogy az emberek már nem feltétlenül az alapján szavaztak, hogy milyen szimpatizánsok voltak eddig, hanem az alapján, hogy mit gondolnak a Brexitről, a szuverenitásról.

A konzervatívok körében előtérbe került egy új generáció, amely nem a "brüsszeli identitáspolitikát" követi - fogalmazott, kijelentve: ők lehetnek az ország új vezetői, és ha jól teszik a dolgukat, akkor a '20-as évek végéig hatalomban tudnak maradni, míg a Munkáspárt képtelen lesz kikerülni a saját maga teremtette gyenge pozíciójából.

Frank Füredi szerint a Brexittel hosszú távon jól jár az ország, hiszen "visszakapja a szuverenitását és nem kényszerült a brüsszeli diktátumok elfogadására" - írta a XXI. Század Intézet.

Címkék: brexit, Nagy-Britannia

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 24. 08:14, szombat | Külföld

Hatalmas amerikai hadiflotta tart Irán felé

Hatalmas amerikai hadiflotta tart Irán felé – jelentette be Donald Trump amerikai elnök, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy nem lesz szükség a hajók bevetésére.

2026. Január 22. 07:38, csütörtök | Külföld

Az EU-Mercosur-megállapodás jogszerűségét vizsgáltatja az Európai Parlament

Úgy döntött az Európai Parlament szerdán, hogy kikéri az Európai Unió Bíróságának jogi véleményét, összhangban áll-e az EU-Mercosur-megállapodás az uniós alapszerződésekkel.

2026. Január 22. 07:33, csütörtök | Külföld

Grönland - Nem lépnek életbe február 1-jétől az amerikai vámok

Nem lépnek életbe február elsejétől a Grönlanddal kapcsolatos vita miatt kilátásba helyezett amerikai importvámok nyolc európai országgal szemben

2026. Január 21. 07:17, szerda | Külföld

Műszaki hiba miatt visszatért az Egyesült Államokba a Trumpot szállító elnöki gép

Műszaki hiba miatt visszatért az Egyesült Államokba Donald Trump hivatali repülőgépe, az Air Force One, amely az amerikai elnökkel Davos felé tartott kedden éjszaka.