Városlista
2026. február 12, csütörtök - Lívia

Hírek

2016. Május 24. 07:51, kedd | Belföld
Forrás: mti

Penészgombás diákcsemegét hívott vissza a Nébih

Penészgombás diákcsemegét hívott vissza a Nébih

Visszahívták a penészgombatoxinnal szennyezett dmBio diákcsemegét, az Európai Bizottság gyorsriasztási információi szerint a dm-ben árusított 200 grammos kiszerelésű termék már nem található meg az üzletek polcain

- közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hétfőn az MTI-vel.
A Nébih közölte, a riasztás szerint a megengedettnél magasabb ochratoxin A értéket mértek a bio mazsola, mandula és dió keverékben. A termék (dm Bio Studenten Futter) minőség-megőrzési ideje 2017. február 15.

A hivatal azt kéri a vásárlóktól, hogy a termékeket ne fogyasszák el.

Közölték, bár az élelmiszerek előállítói folyamatosan törekednek arra, hogy csökkentsék az ochratoxinok szintjét, bizonyos mértékű jelenlétük elkerülhetetlennek tekinthető, ezért határértékkel szabályozzák eltűrhető mértékű előfordulásukat. A toxinok ártalmas hatása mindig a szervezetbe összesen bekerülő mennyiség függvénye, így megbetegedéstől csak akkor kell tartani, ha valaki hosszú időn keresztül, rendszeresen fogyaszt határértéket meghaladó ochratoxin tartalmú élelmiszereket - áll a közleményben.

A kifogásolt termék egyszeri, vagy rövid időszakon keresztül történő fogyasztásától egészségártalom nem valószínűsíthető - írta a hivatal.

Az ochratoxin erősen toxikus anyag. Fő támadási pontja a vese, azonban a májat, az idegrendszert, az immunrendszert és a reproduktív szerveket is károsítja. Állatkísérletek bizonyították azt is, hogy rákkeltő anyag.

fotó: illusztráció

Címkék: DM, gomba, penész, visszahívás

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 11. 13:00, szerda | Belföld

Már asztali számítógépen is elérhető a DÁP digitális aláírása

Már asztali számítógépen is elérhető a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) digitális aláírása - közölte a Digitális Magyarország Ügynökség kedden az MTI-vel.

2026. Február 11. 12:00, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: az EU-val ellentétben Magyarország az új világrend nyertesei közé tartozik

Az Európai Unióval ellentétben Magyarország az új világrend nyertesei közé tartozik, azonban az eddigi sikerek folytatásához a szuverén nemzeti oldal győzelmére van szükség az áprilisi választáson

2026. Február 11. 07:09, szerda | Belföld

Orbán Viktor: létkérdés, hogy ne engedjük be az ukránokat az Európai Unióba

Létkérdés, hogy ne engedjük be az ukránokat az Európai Unióba, ha Ukrajna tag lenne, az Európai Unió már háborúban lenne - hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök kedden Szentendrén.