Városlista
2024. május 3, péntek - Tímea

Hírek

2013. Március 14. 05:00, csütörtök | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Sokan nem kérik és nem értik az árfolyamgátat

Sokan nem kérik és nem értik az árfolyamgátat

Hiába hosszabbították meg az árfolyamgátba való jelentkezés határidejét, a jogosultak továbbra sem tapossák egymást annak érdekében, hogy beléphessenek a konstrukcióba. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a napokban tette közzé, hányan kérték ezt a fajta fizetéskönnyítő megoldást a bankoknál, és az adatok alapján január végéig az ügyfelek kevesebb mint 30 százaléka élt csak a lehetőséggel, állományarányosan pedig a hitelek nagyjából harmadát vitték be a védőernyő alá - írja a Világgazdaság.

Ezek az arányok jócskán elmaradnak attól, amit egy évvel ezelőtt akár a hitelintézetek, akár a politikusok vagy a hatóságok vártak. A konstrukciótól egyébként többféle okból kifolyólag ódzkodnak a devizahitelesek. Az UniCredit ügyfelei körében végzett felméréséből az derült ki, hogy azok a kliensek, akiknek nem jelent igazi gondot a törlesztés, inkább most csökkentik hónapról hónapra a tartozásukat, mint hogy elodázzák ezt a kérdést. Őket meg sem lehet szólítani az árfolyamgáttal. Vannak olyan ügyfelek, akik a tavalyi viszonylag kedvező devizaárfolyamok idején úgy döntöttek, inkább fizetik a magasabb részleteket, csak hogy minél gyorsabban letudhassák a hitelt, és olyanok is akadnak, akik bizonytalanok abban, mi lesz öt év múlva, ezért nem mernek belevágni az árfolyamgátba.

A K&H tapasztalatai szerint egyrészt azért utasítják el az ügyfelek az árfolyamrögzítést, mert nem értik a konstrukciót, másrészt nem bíznak abban, hogy hosszú távon előnyös lehet a számukra. Vannak olyanok is, akik azért nem kérik, mert a jelenleginél kedvezőbb konstrukcióra várnak. A CIB-nél is hasonlóak a tapasztalatok, az ügyfeleket elbizonytalanítja a konstrukció bonyolultsága, hogy az igénybe vétel esetén újabb hitelszerződést kell kötni.

Vannak azokban olyan hitelintézetek is, amelyeknél az átlagnál lényegesen nagyobb mértékben éltek az ügyfelek a lehetőséggel. A Raiffeisennél és az Axánál például 60 százalék körül van már a rögzített árfolyamú törlesztést kérő kliensek aránya, sőt az állományt tekintve a Raiffeisennél már a hitelek több mint kétharmada bekerül a védőernyő alá.

A többi hitelintézetnél sem gondolják egyébként, hogy a következő két hétben, amíg még jelentkezni lehet a rendszerbe, megugrik majd az érdeklődők száma. Az FHB-nál például úgy gondolják, akinek fontos volt, hogy éreződjön a család költségvetésén ez a könnyítés, már tavaly igényelte a kedvezményt.

Az árfolyamgáttal egyébként racionálisan számolva rosszul nem nagyon lehet járni. A konstrukcióba belépő ügyfelek a svájci frank hitelük egy részét cserélik le forinthitelre azáltal, hogy a törlesztőrészletük egy része az úgynevezett gyűjtőszámlára kerül. A részletnek ebből a szeletéből a kamatot eleve elengedik, már ezzel is sokat nyerhet az ügyfél. Az árfolyamgátba eddig belépett kliensek január végéig 6 milliárd forintnyi kamat megfizetése alól mentesültek, vagyis fejenként átlagosan több mint 52 ezer forintot spóroltak. A gyűjtőszámlára került tőketartozás eközben a három havi buborral kamatozik a következő években, amelynek mértéke jelenleg 5,17 százalékos. Egy átlagos svájci frank alapú lakáshitel kamata viszont januárban a jegybank adatai szerint 6,36 százalékos volt, így konstrukcióba belépők gyakorlatilag egy alacsonyabb kamatozású forinthitelre válthatják át apránként a devizahitelük egy részét.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 03. 13:47, péntek | Belföld

KSH: a benzin 3,2, a dízel 2,4 százalékkal drágább Magyarországon a régiós átlagnál

Az EU Weekly Oil Bulletin legfrissebb adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 639, míg a régiós országokban 619 forint volt.

2024. Május 03. 13:42, péntek | Belföld

46 ezer fát ültettek el eddig az Országfásítási programban

Meghaladja a 46 ezret az Országfásítás programban az elmúlt négy évben elültetett fák száma

2024. Május 03. 06:43, péntek | Belföld

Nagy Márton: Magyarországon minden adott, hogy Kína logisztikai központja legyen

Magyarországnak versenyképessége javítása érdekében szüksége van a kínai kapcsolatokra, a két ország közötti együttműködés erősítésére

2024. Május 03. 06:38, péntek | Belföld

A Balatonnál az új építésű lakások átlagos négyzetméterára a 3,2 millió forintot is elérheti

A Balaton-parton háromszoros az árkülönbség a legolcsóbb és legdrágább települések új építésű projektjei között: