Hírek
2019. Március 12. 07:27, kedd |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Tanítók napja - 150 éves az állami magyar nyelvű tanítóképzés
Ma ünneplik a tanítók napját, országszerte több rendezvényen idézik fel a 150 éves állami magyar nyelvű tanítóképzést.
Jászberényben, az Eszterházy Károly Egyetem kampuszán szakmai fórumot tartanak, a sárospataki kampuszon Örökség és megújulás mottóval szerveznek rendezvényt, Kecskeméten a Neumann János Egyetem Pedagógusképző Karán A tanítóképzés és a társadalmi mobilitás kérdései a 20. században címmel tartanak előadást és kerekasztal-beszélgetést.
A jubileumi ünnepségsorozat nyitányaként kitárja kedden kapuit az ELTE Tanító- és Óvóképző Kar budai épülete. A szervezők interaktív séta keretében vezetik végig az érdeklődőket a földszinttől a padlásig. Az érdeklődők megcsodálhatják a tanítóképzés évszázados helyszíneit, az intézménytörténeti kiállítást, az évtizedekig rejtve maradó világháborús emlékművet, a régi, tanulásra hívó bronzharangot és a háborúban elpusztult csillagvizsgáló maradványait.
A 150 éves állami tanítóképzés mellett a 180 éves Nagykőrösi és Dunamelléki Református Tanítóképző Intézet megalapítására emlékeznek a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Kara és a Ceglédi Tankerületi Központ, valamint az Észak-Budapesti Tankerületi Központ szervezésében a fővárosban.
A tanítóképző felállítását a báró Eötvös József nevéhez köthető népoktatási törvény írta elő. Az állami tanítóképzés kezdetének 150. évfordulója összekapcsolható egy másik fontos eseménnyel: 1958-ban jelent meg az a rendelet, amely a tanító- és az óvóképzést 1959-től felsőfokúvá tette, 2009-től pedig elindult az alapszakos kisgyermeknevelő képzés.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 00:17, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.
