Hírek
2019. Február 14. 14:11, csütörtök |
Külföld
Forrás: Bajnok Artúr, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay
Új hatóság segíti hamarosan az uniós munkavállalást

Megállapodtak az Európai Munkaügyi Hatóság (ELA) létrehozásáról csütörtökön az Európai Unió társjogalkotó szervei.
Az Európai Parlament és a tagállamok kormányait tömörítő tanács képviselői által tető alá hozott előzetes egyezség értelmében az ELA feladata főleg az lesz, hogy tájékoztatást nyújtson álláslehetőségekkel, letelepedéssel, munkavégzéssel kapcsolatban, közvetítsen a több országot érintő jogvitákban, valamint támogassa a tagállami hatóságok közötti együttműködést, a fellépést a szociális és munkaügyi szabályokkal való visszaélések ellen, segítse az unióón belüli méltányos munkaerő-mobilitást.
A hatóság támogatni fogja a foglalkoztatási szolgálatok uniós hálózatának (EURES-hálózat) munkáját, illetve átveszi a be nem jelentett munkavégzés felszámolására irányuló együttműködés erősítését célzó európai platform tevékenységeit.
Feladatai kiterjednek továbbá a munkaerő-mobilitásra és a munkavállalók kiküldetésére vonatkozó szabályokra, a szociális biztonsági rendszerek koordinációjára, a közúti fuvarozási ágazatra vonatkozó egyedi jogszabályokra is.
Létrehozása nem teremt új hatásköröket uniós szinten. A munkaügyi és szociális biztonsági szabályok érvényesítése továbbra is teljes mértékben tagországi hatáskör marad.
A szervezet éves költségvetése körülbelül 50 millió eurót fog kitenni. Személyzete nagyjából 140 főből áll majd, akik közül 60 szakértőt a tagállamok delegálnak.
Az Európai Bizottság üdvözölte a megállapodást, amelyet kulcsfontosságú lépésnek nevezett a „szociálisabb és méltányosabb Európa” megteremtése felé.
Marianne Thyssen foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős uniós biztos kiemelte, hogy a szervezet kettős célt szolgál: egyrészt segíti a nemzeti hatóságok munkáját a csalás és a visszaélések elleni küzdelem terén, másrészt megkönnyíti a mobilitást a polgárok számára.
Jelenleg mintegy 17 millió európai állampolgár él vagy dolgozik másik tagállamban, kétszer annyi, mint tíz évvel ezelőtt.
A hatóság létrehozását 2017 szeptemberében javasolta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, akinek reményei szerint a szervezet még idén megkezdheti a működését.
Az előzetes megállapodást még hivatalosan is meg kell erősíteniük az uniós társjogalkotó szerveknek, ez várhatóan a következő néhány hónapban megtörténik.
Ezek érdekelhetnek még
2023. Június 03. 11:11, szombat | Külföld
Bukarestből Székelyföldre utazott a magánlátogatáson Romániában tartózkodó brit uralkodó
Bukaresti \"félhivatalos\" programja után péntek este megérkezett székelyföldi birtokára, Zalánpatakra III. Károly brit uralkodó - közölte az erdélyi Krónika hírportál szombaton.
2023. Június 02. 07:49, péntek | Külföld
A cseh parlament megszavazta, hogy a tanárok fizetése az átlagbérek legalább 130 százalékára emelkedjen
2023. Június 02. 07:43, péntek | Külföld
Belgorodi ukrán betörési kísérletek visszaveréséről számolt be az orosz védelmi tárca
Visszaverték az orosz katonai és határvédelmi egységek ukrán fegyveresek három arra irányuló kísérletét, hogy behatoljanak Belgorod megyébe, és ott terrortámadást hajtsanak végre a polgári lakosság ellen.
2023. Május 31. 06:00, szerda | Külföld
Putyin: Oroszország csapást mért az ukrán katonai hírszerzés főhadiszállására
Oroszország két-három napja csapást mért az ukrán katonai hírszerzés főhadiszállására - mondta el Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden a Rosszija 24 hírtelevízió adásában.