Városlista
2024. május 18, szombat - Erik, Alexandra

Hírek

2015. Január 19. 07:34, hétfő | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Változik a határátkelés? – a Kárpátalján élő magyarok lehetőségei

Változik a határátkelés? – a Kárpátalján élő magyarok lehetőségei

Klimkin ukrán külügyminiszter január eleji kijelentésére reagálva – mely szerint hamarosan büntetni fogják azokat, akik kettős állampolgárokként lépik át Ukrajna és az Európai Unió határát - Ferenc Viktória, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa elmondta, a kijelentést valószínűleg nem fogja tényleges intézkedés követni. Ugyanakkor tervben van a két ország közötti átkelés, a busz- és vonat közlekedés javítása is.

2001 óta nem volt népszámlálás Ukrajnában, így jelenleg nem állnak pontos adatok rendelkezésre, de mintegy 150.000 magyar élhet az országban. A városok közül arányuk Beregszászban a legmagasabb – mintegy 48 százalék -, de Ungváron és Munkácson is jelentős számban élnek. Vannak szinte színmagyar falvak is, a négyezres lélekszámú Nagydobrony például 98 százalékban magyar lakta, de több hasonló település is akad. A migrációról a fent említett okok miatt szintén nincsenek konkrét kimutatások, de vendégünk elmondta, hogy leginkább a '90-es években volt erős, azt pedig még nem látni, hogy milyen következményekkel fog járni a jelenlegi válság ezen a téren.

Két jelentős magyar párt van Ukrajnában, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség, valamint az Ukrajnai Magyar Demokratikus Szövetség, melyek egy darabig közösen működtek, kárpátaljai, kijevi és lembergi tagok szövetségeként, majd szétváltak a különböző célok mentén.

Vendégünk elmondta, hogy a legfőbb hatalom Ukrajnában a köztársasági elnök kezében van, a választási rendszer pedig gyakran változik az országban, többnyire a ciklusok sincsenek kitöltve. Ezt jól mutatja az a tény is, hogy 1991 óta 23 miniszterelnökük volt. A parlamentnek a 450 fős legfelsőbb tanács az ukrán megfelelője, ennek tagjai részben a pártok listáiról, részben pedig a körzetek egyéni jelöltjeiből kerülnek ki, fele-fele arányban.

2012-ben alakították át legutóbb a választási rendszert, méghozzá úgy, hogy nem voltak tekintettel a kisebbségekre. Ennek köszönhetően a kárpátaljai magyarok például három körzetbe lettek tagolva. Az EBESZ megfigyelői jelezték azonban, hogy nem tartják demokratikusnak a látottakat, és ajánlást nyújtottak be a választási kerületek határainak átszabására, a kisebbségre tekintettel.
A nyelvhasználat terén 2012-ben született egy törvény, mely kimondja, hogy regionálisan hivatalos nyelvi státuszt kaphat minden olyan kisebbségi nyelv, mely az adott megyében eléri a 10 százalékos küszöböt. A tavalyi elnökváltáskor azonban eltörölték ezt – miután így az orosz 9 megyében is státuszhoz jutott -, de mivel nemzetközi felháborodást váltott ki a döntés, így végül nem lépett hatályba. A szakértő elmondta, hogy gyakran nem csak a hivatalokon, de magukon a nemzetiségeken is múlik, hogy tudják-e érvényesíteni jogaikat.

Műsorunkból az is kiderült, hogy jelenleg szinte minden olyan településen vannak magyar nyelvű helységnév táblák, ahol részben magyarok laknak, s óvódás kortól egészen a felső fokú tanintézményekig van mód magyar nyelvű iskolába járni. Vendégünk azonban rámutatott: egy kutatás kimutatta, hogy a saját anyanyelven tanuló diákok jobban teljesítenek, a magyar szülők mégis gyakran íratják inkább ukrán intézményekbe gyermekeiket, abban bízva, hogy később ez által jobb megélhetésre tehetnek szert.

Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter január eleji kijelentésére reagálva – mely szerint Hamarosan büntetni fogják azokat, akik kettős állampolgárokként lépik át Ukrajna és az Európai Unió határát - Ferenc Viktória elmondta, a kijelentést valószínűleg nem fogja intézkedés követni. A „kettős állampolgárság kérdése Ukrajnában jelenleg egy nagyon összetett, érzékeny helyzet” - mondta. A határátkelésről szólva rámutatott, az átlépés nehézkes, „igencsak akadozva működik”. A Keleti Partnerség Program keretei között ugyanakkor már tárgyalnak különböző könnyítésekről: és tervben van az úthálózat, a busz- és vonat közlekedés javítása is.

Az ukrán-orosz konfliktus közvetlen következményei a hatalmas távolságok miatt eddig ugyan elkerülték Kárpátalját, de a pénz gyengülését és a gazdasági helyzet romlását ők is megérzik – hangsúlyozta a Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa, hozzátéve: az ukrajnai magyar családok élete nem aggodalommentes, de bizakodnak a békés lezárás lehetőségében.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 18. 09:24, szombat | Külföld

Voks 24 - Volt, amikor egy EP-mandátumhoz 116 ezer szavazat is elég volt

Az eddigi legmagasabb európai parlamenti (EP-) választási részvételnél, 2019-ben, csaknem 174 ezer szavazatra volt szükség ahhoz, hogy egy európai parlamenti (EP-) lista átlépje Magyarországon az 5 százalékos küszöböt

2024. Május 18. 05:03, szombat | Külföld

Hetekig eltarthat a helyreállítás a Houstont sújtó vihar után, tovább kutatnak áldozatok után is

Hetekig is eltarthat az áramszolgáltatás helyreállítása a hurrikánerejű viharok sújtotta Houston egyes részein, és változatlanul zajlik a károk felmérése, valamint a kutatás további áldozatok után - közölték a texasi nagyváros ható

2024. Május 17. 20:58, péntek | Külföld

Ukrajnai háború - Orosz védelmi minisztérium: 12 harkivi települést foglalt el a héten az orosz hadsereg

Tizenkét települést fogalt el a harkivi és egyet a donyecki régióban Ukrajnában a héten az orosz hadsereg - közölte pénteken az orosz védelmi minisztérium.

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.