Hírek
2019. Szeptember 07. 11:39, szombat |
Belföld
Forrás: mti
Az önkormányzati választáson nincs külképviseleti szavazás
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán külképviseleti szavazásra nincs lehetőség; választójogát kizárólag az gyakorolhatja, aki október 13-án Magyarországon tartózkodik.
Az országgyűlési választáson, az európai parlamenti (EP-) választáson és az országos népszavazáson a külképviseleteken is lehet voksolni, erre azonban az önkormányzati választáson nincs mód.
A külképviseleti szavazások esetén a szavazólapokat kiszállítják a nagykövetségekre és konzulátusokra. Ez országos népszavazásnál vagy EP-választásnál - ahol az egész ország egy választókerületet alkot - egyetlen szavazólapképet jelent. Országgyűlési választás előtt a külképviseletekre kell kiszállítani az országgyűlési egyéni választókerületek szavazólapját (attól függően, mely választókerületekből hány választó jelentkezett a külföldi szavazásra), valamint az országos párt- vagy nemzetiségi listát.
Az önkormányzati választáson azonban ennél sokkal több szavazólap van. Mivel a választók 3177 település polgármesteréről szavazhatnak, ez ugyanennyi különböző szavazólapot jelent. Azon a 3008 településen, amelynek lakossága kevesebb tízezernél, úgynevezett egyéni listán választják a képviselőket, ez további 3008-féle szavazólapot tesz szükségessé.
A 169, tízezernél több lakost számláló településen egyéni választókerületekben és kompenzációs listákon szerezhetnek a képviselők mandátumot. Mivel a kompenzációs listára a választók nem szavazhatnak (ezeket a mandátumokat az egyéni választókerületekben mandátumot nem eredményező, úgynevezett töredékszavazatok alapján osztják ki), csak az 1628 egyéni választókerületet kell figyelembe venni a szavazólapok számánál.
Mindezek mellett a 19 megyében a megyei közgyűlést is megválasztják a szavazók, ez további 19 szavazólapot jelent. A fővárosiak voksolhatnak a főpolgármester személyére is, ehhez további egy szavazólapmintára van szükség.
Vagyis összesen 7833-féle szavazólapot kell nyomtatni október 13-án, és ebben a számban még nincsenek benne a nemzetiségi szavazólapok.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 12. 15:00, kedd | Belföld
Alekszej Lihacsov: a Roszatom minden Paks II-re vonatkozó kérdésre választ tud adni Budapestnek
A Roszatom minden, a Paks II projektet illető kérdésre választ tud adni az új magyar vezetésnek - jelentette Alekszej Lihacsov, az orosz állami atomenergetikai vállalatvezetője újságíróknak hétfőn Moszkvában.
2026. Május 12. 14:00, kedd | Belföld
Kapitány István: Magyarország nem válik le az orosz energiáról, és marad a rezsicsökkentés
Magyarország nem válik le az orosz energiáról, hanem diverzifikálja a beszerzési forrásait, és megmarad a rezsicsökkentés a lakosságnak -
2026. Május 12. 10:00, kedd | Belföld
Azbesztszennyezés - Megkezdődött az azbeszttel szennyeződött utcák bitumenes zárása Szombathely oladi városrészében
Megkezdődött Szombathelyen, az Oladi-platón az azbeszttel szennyezett utcák bitumenes zárása, egyelőre a Síp utca, a Gyömbér utca és a Sáfrány utca közötti szakaszon - közölte a város polgármestere a Facebook-oldalán hétfőn.
