Hírek
2026. Február 28. 19:00, szombat |
Életmód
Forrás: Page Communications
Mik a legkedveltebb finompéksüti-ízek?
Felmérték a fogyasztói szokásokat
A magyarok a sós péksüteményeket kedvelik leginkább, ezeken belül pedig egyelőre megingathatatlan a sajtos pogácsa trónja – derülki a Pek-Snack Csoport országos reprezentatív közvéleménykutatásából. Az íztérkép alapján a lokális kedvenc a kakaós csiga és a túrós táska, amelyek csak nálunk slágertermékek, régiós szomszédainknál kevésbé ismertek. A fánkok közül a baracklekvárost és csokist szeretjük leginkább, de a dobogó harmadik fokára az epres-gyümölcsös ízesítések is felkerültek. A kutatás eredményei túlmutatnak az ízpreferenciákon: azt jelzik, hogy a finompékáru mára stabil, rendszeres fogyasztási kategóriává vált a magyar háztartásokban.
A régiós jelenléttel rendelkező Pek-Snack Csoport országosan reprezentatív közvéleménykutatásában a finompékáruk vásárlási szokásaival kapcsolatos hazai preferenciákat tárta fel. Az eredmények alapján a kényelmi kategóriába tartozó termékeket a magyarok 68 százaléka naponta vagy hetente többször fogyasztja, további 14 százalékuk legalább heti rendszerességgel. A finompékáru így mára a mindennapi étkezés stabil részévé vált, növekvő trend mellett.
A kényelmi kategória erősödése
Az elmúlt években Európa-szerte egyre hangsúlyosabb a kényelmi kategória erősödése az élelmiszerek területén: sokan keresik a hosszú, több fogásból álló étkezések gyors alternatíváit (meal replacement). Az egyik lehetőség a finompéksütemény: ezek a helyben sütött, frissen árult és többféle típusban, ízesítéssel kapható termékek a legtöbb élethelyzetben alkalmasak a hosszabb étkezések kiváltására. A tendenciát az is mutatja, hogy a KSH adatai szerint a péksütemények egy főre jutó fogyasztása 2010 és 2020 között 9,9-ről 22,9 kilogrammra emelkedett. Ezzel szemben a kenyérfogyasztás több mint 20 százalékkal csökkent, ami a kényelmi, útközben fogyasztható termékek térnyerését jelzi. A strukturális átrendeződés a teljes közép-európai régióban megfigyelhető, ami hosszabb távon is stabil keresleti alapot teremt a kategória szereplői számára.
A kutatás a kedvenc típusokra és ízekre is kitért.
Az eredmények alapján Magyarországon a sós és édes kategóriák egyaránt kedveltek, ugyanakkor a sós péksütemények vezetnek: a válaszadók 77 százaléka jelezte, hogy ezt a kategóriát fogyasztja szívesen. Novák Zoltán, a Pek-Snack ügyvezetője szerint az eredmények alátámasztják, hogy a kategória a kényelmi szegmens egyik meghatározó elemévé vált: a finompékáru mára szervesen beépült a napi étkezésekbe. A fogyasztók egyszerre várják el a jól ismert ízeket és a gyors, friss megoldásokat, ami kiegyensúlyozott piaci bővülést biztosít mérsékeltebb gazdasági kitettség mellett. Hozzátette: A kategória stabilitását az is mutatja, hogy a gazdaságilag nehezebb és inflációs időszakok alatt is kiegyensúlyozott kereslet jellemzi.
A termékek közül hazánkban a pogácsa a legkedveltebb (62%), amelyet a kakaós csiga (40%) és a túrós táska (28%) követnek.Érdekesség, hogy míg a pogácsa mindenütt népszerű a Pek-Snack régiós adatai alapján, addig a kakaós csiga és a túrós táska a szomszédainknál nem tartoznak a kedvencek közé,például a délszlávoknál a burek hódít.Ez jól mutatja, hogy a helyi ízléshez igazított portfólió versenyelőnyt jelent a régiós működésben.
A pogácsa népszerűsége hosszú évek óta megingathatatlan a magyar fogyasztók körében, de vajon melyik ízesítés a nyerő? A felmérés eredményei nem hagytak kétséget: a sajtos megoldás egyértelműen győzött, komoly fölénnyel (76%). A dobogóra még a tepertős (38%) és a burgonyás (26%) változatok is felkerültek.
A Pek-Snack országos kutatása kitért egy erősödő termékkategória, a fánkok felmérésére is. Ez alapvetően az édes finompéksütik közé tartozik, és inkább nassolnivaló. Az eredmények alapján itt is egyértelmű volt a győztes, mégpedig a baracklekváros ízesítés (61%), amelyet a csokis (46%) és az epres-gyümölcsös (31%) változatok követtek.
Az is jól látszik, hogy a finompéksütemények beszerzésének a legtöbb családban kialakult gyakorlata van: azok, akik ilyen termékeket vesznek, a legtöbbször nemcsak maguknak, hanem az egész háztartásnak beszerzik a szükséges mennyiséget. A finompékárut vásárlók 73,9 százaléka nemcsak saját fogyasztásra, hanem a háztartás számára is vásárol, míg kizárólag magának csupán 22,8 százalék visz ilyen terméket. Ez arra utal, hogy a kategória nem pusztán impulzusjellegű, hanem a tudatos, rendszeres bevásárlási döntés része.
A kutatás eredményei azt jelzik, hogy a finompékáru a magyar élelmiszer-fogyasztás egyik stabil, válságálló szegmensévé vált, amely hosszabb távon is kiszámítható keresletet biztosít a gyártók számára.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 28. 16:00, szombat | Életmód
Elindult a református templomokat és műemlékeket bemutató Református Digitális Épített Örökségtár
Elindult a Református Digitális Épített Örökségtár, az új, online adatbázis a református templomok és műemlékek bemutatását tűzte ki célul - közölték az örökségtár készítői pénteken az MTI-vel.
2026. Február 28. 15:00, szombat | Életmód
Szallas.hu: tavasszal Budapest, Hajdúszoboszló és Eger a belföldi utazók kedvence
Tavasszal Budapest, Hajdúszoboszló, Eger, nyáron pedig Siófok, Hajdúszoboszló és Gyula lehet a belföldi utazók leggyakoribb választása - közölte a Szallas.hu portál előfoglalási adatai alapján pénteken az MTI-vel.
2026. Február 28. 08:44, szombat | Életmód
Pop-up kiállítás nyílt a Korda György-Balázs Klári művészházaspárról a Magyar Zene Házában
Pop-up kiállítás nyílt a Korda György-Balázs Klári művészházaspárról Onstage/Backstage címmel pénteken a Magyar Zene Háza Popkulturális Klubkönyvtárában.

